250 kilométer új csatornát adtak át Békéscsabán
Befejeződött Békéscsabán a városi szennyvízhálózat bővítése, az elkészült rendszert ma ünnepélyes keretek között vette át Vantara Gyula polgármester. A fejlesztés során összesen 250 kilométernyi új vezeték épült ki, ezzel 9400 család szennyvízproblémája nyert végleges megoldást. A beruházással fontos környezetvédelmi célok teljesülnek, a háztartások szennyvize többé nem károsítja a város talaját, természeti értékeit. Az országos jelentőségű, közel 16 milliárd forintból megvalósuló fejlesztés része a szennyvíztisztító telep korszerűsítése is, mely év végére fejeződik be. A projektet Békéscsaba Város Önkormányzata az Európai Unió Kohéziós Alapja és a Magyar Állam támogatásával valósítja meg.
Fontos állomásához érkezett a Békéscsaba Szennyvíztisztításának és Csatornázásának Fejlesztése projekt, az ország egyik legjelentősebb szennyvízberuházása. A fejlesztés eredményeként a város eddig csatornázatlan területein elkészült a korszerű szennyvízhálózat, melyhez 9400 békéscsabai család csatlakozhat.
A beruházást megelőzően Békéscsaba csatornázottsága 61%-os volt, a fejlesztés eredményeként pedig közel 100%-os lett. A 2010 májusában induló, intenzív kivitelezési munkák eredményeként városszerte összesen mintegy 250 kilométer vezetéket fektettek le az eddig ellátatlan területeken. Az új szennyvízrendszert 171 kilométernyi gerinc- és nyomóvezeték, valamint 9436 db házi bekötővezeték alkotja. A fejlesztés keretében emellett sor került 34 meglévő szennyvízátemelő felújítására és 31 új átemelő építésére. Az új hálózat megépítésével 9400 család is a korszerű szennyvízelvezetés részévé válhat, hiszen az elkészült vezetékek ellenőrzését követően 2012 végére minden érintett család megkapta a rákötéshez szükséges hivatalos engedélyeket.
„A földfelszín alatt megépült új szennyvízhálózat Békéscsaba jövőjét határozza meg. Teljesült az, amire városunk és 9400 csabai család több évtizede várt.” – fogalmazott Vantara Gyula polgármester az új hálózat ünnepélyes átadásán.
A szennyvízhálózat megépítése új fejezetet jelent az érintett családok és a város egésze számára. A csatlakozó háztartások végleg megszabadulhatnak a szippantás okozta kényelmetlenségtől, értékesebbé válnak az ingatlanok. A háztartások szennyvize többé nem terheli a környezetet, hanem a csatornahálózaton keresztül közvetlenül a fejlesztés keretében megújuló szennyvíztisztító telepre jut.
A békéscsabai szennyvízberuházás itt azonban nem áll meg, a környezetvédelmi eredmények a szennyvíztisztító telep párhuzamosan zajló, ez év végéig tartó korszerűsítésével válnak teljessé. A fejlesztés nyomán a városi szennyvíz megtisztítását, a keletkező szennyvíziszap kezelését és komposztálását a legkorszerűbb technológiák biztosítják, így az Élővíz-csatornába érkező, megtisztított szennyvíz a legszigorúbb hazai és nemzetközi előírásoknak is megfelel majd.