„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn”
Békéscsabán is megemlékeztünk március idusáról. Reggel a Deák téri református templomban ökumenikus istentisztelettel kezdődött a városi ünnepségsorozat, majd a Kossuth téren helyeztek el koszorúkat a városvezetők, pártok, civil szervezetek képviselői. Bár a rendkívüli időjárásra való tekintettel a koszorúzási ünnepség hivatalos része tulajdonképpen elmaradt, ám az ünnepi műsort megelőzően és azt követően is sokan helyezték el az emlékezés virágait a Kossuth szobor tövénél.
A hidegre és a rossz időre való tekintettel az idén a Csabagyöngye Kulturális Központban hallhattuk Vantara Gyulát, Békéscsaba polgármesterét, aki Széchenyi István ma is időtálló gondolataival kezdte ünnepi beszédét: „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn.”
A polgármester beszédében kiemelte – „a csabaiak negyvennyolcas tevékenységének jelentőségét, hisz nemzetünk sorsfordító eseményeiből a helyiek is kivették a részüket: A forradalom után indult gazdasági fellendülés idején lakossági összefogással, közadakozásból építették fel a városházát, a Fiumét, a Jókai színházat, az Alföld első kőszínházát, a Munkácsy múzeumot, az Evangélikus nagytemplomot. A város saját forrásból építette az Árpád fürdőt és a vasútállomást. Ezek az épületek ma is állnak. Ezekre az épületekre ma is méltán büszkék lehetünk! Akkoriban senki sem nevezte ezeket fölösleges presztízsberuházásoknak – mondta a polgármester és utalt a jelenre is, hisz Békéscsaba ismét jó úton jár, évről évre szépül, gyarapszik. A Csabagyöngye Kulturális Központ, a Szent István tér felújítása, CsabaPark, a vasútfejlesztés mind-mind előremutató szép kezdeményezések.”
Az ünnepi műsorban „Szép szerelmem, Magyarország!” címmel hallhattuk a Békéscsabai Jókai Színház művészei tolmácsolásában Jókai Mór: A kőszívű ember fiai című darabjából összeállított ünnepi műsort Tolcsvay Béla közreműködésével, majd pedig az „Ajtók kitárulnak” címmel a Tabán Táncegyüttes táncjátéka színesítette a központi ünnepség programját Farkas Tamás koreográfiájával.
Vándor Andrea
Vantara Gyula ünnepi beszédje