Együttműködés a szakképzésért, a gazdaság fejlesztéséért
A Türr István Képző és Kutató Intézet kezdeményezésére, 2013. június 6-ánszerdán délután együttműködési megállapodást írtak alá a megye gazdaságfejlesztésben érdekelt szervezetei.
A Türr István Képző és Kutató Intézet küldetése elsősorban a területi és társadalmi felzárkóztatás, a mélyszegénység megszűntetése, az etnikai csoportok integrációja, felzárkóztatása, és a társadalmi rétegek közötti különbségek csökkentése – mondta Beszédes Nimród Attiláné, a kezdeményező intézmény igazgatója.
Mint mondta, a tapasztalati tőkére, a tudásra, a módszertani felkészültségre támaszkodva merték vállalni, hogy együttműködési megállapodást kezdeményeznek. Az együttműködés tárgya a megye szakképzésének továbbfejlesztése, átalakítása, amelyet most már a törvénymódosítás is segít.
Vantara Gyula polgármester támogatta a kezdeményezést, de beszélt arról is, hogy bármilyen szép terveink vannak a jövő vonatkozásában, a realitás talaján kell maradnunk.
– Egy négy-öt évvel ezelőtti felmérés megdöbbentő adatai szerint, az általános iskolában végzett diákok 20-30 százaléka funkcionális analfabéta. A 2002 és 2010 közötti oktatási rendszerben elindult egy olyan folyamat, amelyet ha nem állítunk meg, és nem fordítunk meg, ha nem tesszük mellé az alapképzés reformját és a felnőttképzést, akkor nem lesz, aki működtesse a gazdaságot. Ez a folyamat tehát előre kell, hogy lépjen, hisz szükségünk van azokra a szakemberekre, szakmunkásokra, akik a tervezett fejlesztéseket fizikailag is végre tudják hajtani – fogalmazott a polgármester.
Czégény Gyula, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ csabai tankerületének vezetője kiemelte, hogy a nappali rendszerű szakképzésben résztvevők a mindenkori nemzetgazdasági stratégiához illeszkedően szereznek képesítést, míg a felnőttképzés a mindennapi igényeket szolgálja ki gyorsan és rugalmasan. Hangsúlyozta, hogy az együttműködésben résztvevők valamennyien azon dolgoznak, hogy a megye, a térség fejlődhessen.
Farkas Zoltán, a megyei önkormányzat elnöke elmondta, készült egy megyei helyzetelemzés, amelyből egyértelműen kiderült, hogy jó szakképzés nélkül, a munkaerőpiacon hasznosítható tudás nélkül ma Békés megye gazdasága nem tud előrelépni. Hozzátette, hogy a 2014-2020-as uniós költségvetésben a kiemelt fejlesztéseké lesz a főszerep, ezt tudva már most úgy kell tervezni, hogy ebben a szakképzés is komolyan megjelenjen.
forrás: Csabai Mérleg - Mikóczy Erika