Folklór fesztivál
Vantara Gyula nyitotta meg szombaton délelőtt a Városaink, községeink, polgáraink című vándorkiállítást a Csabagyöngye Kulturális Központban. A kiállításnak – amely Békéscsaba és térsége történetét hivatott bemutatni – a békéscsabai volt a tizedik, záróállomása.
A szabadkígyósi Lastovička citera együttes muzsikával fogadta a Jókai színháztól indult menetet a Csabagyöngyében, ahol Szente Béla igazgató a házigazda intézmény nevében köszöntötte az egybegyűlteket, majd a polgármester megnyitotta a vándorkiállítást.
Vantara Gyula elmondta, hogy a tizedik állomásához érkezett a vándorkiállítás, amely Békéscsaba és térségének történetét hivatott bemutatni, és amelynek eddig mintegy 1200 látogatója volt. Békéscsaba első embere megköszönte a kilenc együttműködő önkormányzatnak, és a Munkácsy Mihály Múzeum munkatársainak szervező munkáját. Azt is kiemelte, hogy a kiállítás célja értékeink védelme, továbbadása, illetve az, hogy a települések megismerjék múltjukat, történetüket, helytörténeti érdekességeiket, híres szülötteiket, neves személyiségeiket, hiszen köztünk is élnek tehetséges emberek, alkotók.
Ando György múzeumigazgató mindehhez tréfásan hozzátette, hogy a régieknél az is jót jelentett, ha valakinek fekete kakasa született, mert akkor minden kívánsága, álma teljesülhetett.
A gyerekeknek ezen a napon online helytörténeti vetélkedővel kedveskedtek a szervezők, amelyet a város honlapján követhettek nyomon értékes nyereményekért.
A vándorkiállítás záró rendezvényén minden település egy-egy helyi művészeti csoportja mutatkozott be. Fellépett a Kondorosi Citerazenekar, a Nefelejcs Népzenei Egyesület Csorvásról, a Márki Sándor Nemzetiségi Nyugdíjas Klub Énekkara Kétegyházáról, a Tengelice Énekegyüttes Újkígyósról, a Kaláris AMI néptáncosai Kétegyházáról, a Gerendási Citeraegyüttes, a Horenka Hagyományőrző Népdalkör és a Kétsopronyi Citerazenekar, valamint a telekgerendási Borouka Pávakör tagjai látogattak el Békéscsabára, a helyi színeket pedig a Nefelejcs Népdalkör és a Balassi Táncegyüttes képviselték.
forrás: Csabai Mérleg